KEŞFET

23 Aralık 2022

Ufkunuzu Geliştirecek 12 Kişisel Gelişim Kitabı

Kitaplar, eğlenceden eğitime, pek çok farklı amaca hizmet edebilir. Söz konusu kişisel gelişim kitapları olduğunda ise, onların hayatımızın belirli bir alanını geliştirmeye yardımcı olmak üzere tasarlandıklarını söylemek mümkün…

Kişisel gelişim kitaplarının, çoğunlukla pratik olmayan tavsiyeler verdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Yine de unutmayın; bu tür kendine yardım kitapları, aslında okuyucuya alışkanlık geliştirme, duygusal büyüme veya daha derin bir anlayış kazandırmak için yeni bakış açıları sunmayı amaçlar, bu nedenle her zaman kritik bir rol üstlenirler. İşte sizin için bir araya getirdiğimiz en iyi kişisel gelişim kitaplarından bazıları:

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson

Mark Manson, kendine yardım kitaplarındaki "olumluluk" normuna, bazı zamanlarda hayatın gerçekten zorlayıcı olduğunu kabul ederek meydan okuyan popüler bir blog yazarı. Bu kitabında da okuyucuları neyin önemsemeye değer olduğunu fark etmeye ve bakış açılarını hedeflerine göre ayarlamaya teşvik ediyor. Tam bir ilham kaynağı.

Atomik Alışkanlıklar, James Clear

Atomik Alışkanlıklar, okuyucunun kötü alışkanlıkları değiştirmesine ve iyi alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olmayı amaçlayan pratik bilgiler sunan bir kişisel gelişim kitabı. Kitaptaki James Clear'ın önerileri ve motive edici cümlelerinin yanı sıra çok sayıda kolay uygulanabilir örnekle, isteyen herkes kendine uygun bir değişim sistemi geliştirebilir. Tek yapmanız gereken kitaptaki adımları takip etmek.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey

İlk yayımlandığı 1989'dan bu yana 15 milyondan fazla satan bu kişisel gelişim kitabı, okuyucuyu bağımsız, başarılı ve tatmin edici bir hayata yönlendiren 7 temel alışkanlığı ele alıyor. Psikolojik ilkeleri kullanan kitap, okuyucuyu iyi yaşam mantralarıyla tazeleyerek tekrar tekrar açılmaya teşvik ediyor. Daha iyiye ulaşmak için her zaman yapabileceğiniz bir şeyler olduğunu hatırlatıyor.

Dört Anlaşma, Don Miguel Ruiz

Dört Anlaşma, bir tür ruhsal gelişim kitabı. Kitapta Don Miguel Ruiz, Toltec bilgeliğinden yararlanarak birbiriyle uyum içinde uygulandığında hayatımıza mutluluk getirebilecek dört ilkeden bahsediyor. Kitap, okuyucuyu dört basit gerçeği hayatlarına uygulamaya davet ediyor: Sözünüzde kusursuz olun, hiçbir şeyi kişisel algılamayın, varsayımlarda bulunmayın ve her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın!

Şimdi'nin Gücü, Eckhart Tolle

Şimdinin Gücü, şimdide yaşamanın mutluluğa giden nihai yol olduğunu savunan spritüel bir kişisel gelişim kitabı. Geleneksel bir anlatıdan daha çok pratik bir rehber olan kitap, okuyucularına şimdiki anı yaşamayı engelleyen düşünce ve zorlukların farkına varmaları için ilham vermeyi amaçlıyor. Anda olmanın gücünü fark ettiğinizde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sessiz: Konuşmadan Duramayan Bir Dünyada İçe Dönüklerin Gücü, Susan Cain

Tüm toplumlarda genellikle, içedönükler geniş çapta göz ardı edilirler... Goodreads eleştirmenleri tarafından favori bir kişisel gelişim kitabı olarak gösterilen bu psikoloji kitabında Susan Cain, başarılı içedönüklerin hikayelerini anlatıyor. Bunu yaparak aslında içedönüklerin toplum için ne kadar değerli olduklarını açıklıyor ve onları kendilerine daha fazla değer vermeye teşvik ediyor.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman

Beş Sevgi Dili, popülaritesi arttıkça kavramları birçok ilişkiye nüfuz eden bir kişisel gelişim kitabı. Kitapta Dr. Gary Chapman, insanların sevgi vermelerinin beş ana yolu olduğunu öne sürüyor. Siz de kendinizin ve partnerinizin sevgi dilini anlayarak ve sevginizi daha etkili bir şekilde göstererek ilişkinizi zenginleştirebilir, bu kitabı rehber edinebilirsiniz.

Büyük Sihir: Korkularını Aş Yaratıcı Yaşa, Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert, yaratıcılığa ilham vermeyi amaçlayan kişisel gelişim kitabında, yaratmaya dair -sürecin tüm zorlukları ve gerçekçi olmayan beklentileriyle- dürüst bir bakış açısı sunuyor. Kitap okuyucuya yaratıcılığın doğrusal olmadığını ve ruhu tatmin eden herhangi bir derecede sanatçı, yazar veya müzisyen olabileceğini hatırlatıyor.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl

İnsanın Anlam Arayışı, psikolog Viktor E. Frankl'ın 2. Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampında yaşadıkları ve acıyla sadece hayatta kalmak için değil, bir amaç doğrultusunda ilerlemek için nasıl başa çıktığını anlatan bir anı kitabı. Psikolojik, felsefi ve sosyolojik ögeler barındıran bu dokunaklı kitap, yazarın, yaşamda yol gösterici bir anlam arayışına dair ilham verici kişisel anlatımı aracılığıyla çeşitli kendine yardım tavsiyeleri sunuyor.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, en iyi kişisel gelişim kitapları arasında gösteriliyor. 1936'daki orijinal yayınından bu yana 15 milyondan fazla satan kitap, okuyucuya kişisel ve profesyonel yaşamda yardımcı olmak için denenmiş ve gerçek ilkelerden bahsediyor. Kitapta size insan ilişkilerinde yardımcı olacak 6 ilke, insanların sizin düşünce tarzınızı anlamalarına yardımcı olacak 12 ilke ve diğerlerinde değişimi teşvik edecek 9 ilke anlatılıyor.

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla, Marie Kondo

Düzenleme ve düzenli kalma şeklimizi değiştiren bir kitap ve bir Netflix dizisiyle Marie Kondo, "KonMari düzenleme yöntemini" açıklayan profesyonel bir düzenleme danışmanı. Kitapta ise okuyucuya, yalnızca "sevinç uyandıran" veya neşe saçan öğeleri saklama fikri de dahil olmak üzere, temizlik konusundaki yaklaşımını detaylı şekilde anlatıyor.

Mükemmel Olmamanın Hediyeleri, Brene Brown

Brene Brown'ın 2010 yılındaki en çok satan kitabı, çoğu insan için hala favori kişisel gelişim kitabı... Kitapta Brown, "mükemmel" bir hayat yaşama beklentilerimizi serbest bırakmanın ardındaki psikolojiyi araştırıyor ve okuyucunun daha özgün bir hayatı benimsemesi için takip edebileceği 10 kriterden bahsediyor.

Benzer Yazılar

Reservation Background