KEŞFET

14 Ekim 2022

Daha İyi Bir Yaşam İçin Kullanabileceğiniz 11 Uygulama

Nerede yaşarsanız yaşayın, gündelik yaşamın stresiyle başa çıkmak için size iyi gelecek uygulamalara da zaman ayırmanız gerekir. Eğer siz de bu yılı “sağlık yılınız” ilan etmek istiyorsanız, belki de akıllı telefonunuzdan başka bir yere bakmanıza gerek yoktur! Antrenman programınız için arkadaşlarınızla bağlantı kurmanın, akşam yemeği için tarif aramanın ve müzik dinlemenin yanı sıra, genel sağlığınızı artırmak için teknolojiden yardım almanın yepyeni bir yolu var: Buna yönelik tasarlanan app’ler!

Size sadece tek bir dokunuş kadar uzakta bulunan en iyi wellness uygulamaları için okumaya devam edin. Bu uygulamalar sayesinde uyku döngünüzü yönetebilir, stresten uzaklaşabilir ve sağlığınızı farklı şekillerde destekleyebilirsiniz. Emin olun, günün sonunda vücudunuz ve zihniniz size bunlar için teşekkür edecek…

Headspace

Headspace, wellness dünyasında adını sıkça duyduğumuz ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow’un favorilerinden. Bu uygulama ile sizin için de meditasyon ve farkındalık çalışmaları oldukça kolay hale gelebilir. Headspace’i telefonunuza ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Eğer meditasyon yapmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız uygulamada yer alan yönlendirmeli meditasyonlarla zihninizi susturabilirsiniz. 

Meditopia

Tek tıkla ulaşabileceğiniz bir diğer wellness uygulama önerimiz ise Meditopia. Meditopia'nın kütüphanesi stres, kaygı, kabullenme, mutluluk, motivasyon, odaklanma ve nefes gibi konularda 1000'den fazla rehberli meditasyonla dolu. Bu uygulama, dünya çapında 7 milyondan fazla üyesiyle, bu üyelerin her birine derin dalış meditasyonları sunuyor. Üstelik Meditopia ile telefonunuz yanınızda olmasa bile Apple Watch üzerinden tüm içeriklere erişebilir ve güne günlük meditasyon uygulamalarınızdan biriyle başlayabilirsiniz.

Calm

Calm da Headspace’e benzer bir uygulama. İçerisinde rehberli meditasyonlar ve eğitim teknikleri bulunuyor ancak uyku hikayeleri genellikle ünlü sesler tarafından okunuyor. Harry Styles'ın tatlı sesiyle uykuya dalmak sizi de heyecanlandırıyorsa bu app tam size göre. Ayrıca uykuya dalmak için uygulamada yer alan beyaz gürültü ve doğa seslerini de deneyebilirsiniz.

Noom

Kilo verme programı olarak tanımlayabileceğimiz Noom ile daha sağlıklı olmak amacıyla beslenme diyet hakkındaki düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Noom, gıda psikolojisine ve ona yönelik davranışlarımıza dayanarak, bazı besinlerden uzaklaşmak ve yoğun bir fitness programı izlemek yerine; davranışları değiştirme fikrine odaklanıyor. Elbette tüm bunlar beslenme uzmanları, kişisel eğitmenler ve davranış psikologlarından oluşan bir ekip tarafından öneriliyor. Uygulamada ayrıca sizi motive edecek bire bir sağlık koçluğu, sağlık sınavları ve makaleler de var; ayrıca egzersiz düzeninizi, kilonuzu, kan şekerinizi ve kan basıncınızı da uygulama üzerinden takip etmek mümkün.

MyPossibleSelf: Mental Health

Zihinsel sağlığınız sizin için bir endişe kaynağıysa bu uygulama size göre olabilir. Duygularınızı izlemek ve davranış kalıplarınızı veya tetikleyicilerinizi tanımak için uygulamanın 'an' işlevini; stres, kaygı, kayıp veya büyük yaşam değişiklikleri gibi sorunları çözmek için kendi kendine yardım 'modüllerini' kullanın.

Sleep Cycle- Sleep Tracker

Uyku genellikle sizi strese mi sokuyor? Sürekli uykunuzu yeterince alamadığınızı mı düşünüyorsunuz yoksa uyku kaliteniz mi yeterince iyi değil? Bu sorulardan birine yanıtınız evet ise bu uygulama size gerçekten yardımcı olabilir. Çünkü hareket ve ses analizine dayalı olarak gece boyunca uyku döngünüzü takip eder, bu da çok daha az sersemlik ve huysuz uyanmanız anlamına gelir.

Nike Training Club

Buraya kadar daha çok zihinsel sağlığınızı düşünen app’lere yer verdik. Elbette genel sağlık bir bütün. Bu yüzden fiziksel sağlığınızı destekleyecek bir uygulama ile karşınızdayız. Nike Training Club, profesyonel spor eğitmenlerinin yönlendirmeleriyle birçok egzersiz türünü evinizde, ekipman gerektirmeksizin yapmanızı sağlıyor. Her seviyeye uygun özel programlar içeren uygulama, o günkü ruh durumunuza ve ortam koşullarına uygun özel dersler de sunuyor.

FitWell

İşte benzer bir uygulama daha! Bu uygulama sayesinde telefonunuzda bir fitness koçunuz olacak. FitWelli günlük kalori alımınızı, içtiğiniz su miktarını, egzersiz düzeninizi kayıt altına alırken aynı zamanda size hitap edecek özel egzersizler ve beslenme programları da sunuyor. Uygulamanın Türkçe olduğunu da hatırlatalım.

Sweat

Sweat, özellikle kadınlar için tasarlanmış bir wellness uygulaması. İçerisinde yoga, barre gibi egzersizlerin ünlü isimler tarafından yaptırıldığı birçok ders bulunuyor. Ayrıca egzersiz programınızı desteklemek için kullanabileceğiniz, beslenme tiplerine uygun sağlıklı tarifler de yer alıyor. Siz de daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek için aradığınız motivasyonu bu app’te bulabilirsiniz.

Diyetkolik

Bu kez Türkçe bir uygulama ile karşınızdayız. Diyetkolik, öğünlerinizi kontrol altında tutmak için uzman diyetisyenlerin beslenme listelerinden faydalanabileceğiniz, yiyeceklerin besin değerleri hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir uygulama. Ayrıca kullanıcılarına su tüketimi hatırlatmaları ve form tutma süreçlerini günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak değerlendirebilme imkanı da sunuyor.

Kama

Zihinsel ve fiziksel sağlık uygulamaları listemizin son önerisi farklı bir kategoriden. Kama, cinsellik yolculuğunuzda size rehberlik etmek için tasarlanan bir app. Haz alma, nefes, beden egzersizleri aracılığıyla kullanıcılarına, cinsel hayatları hakkında doğru yönlendirmelerde bulunuyor. Elbette tüm bu içerikler ve bilimsel bilgiler, sağlık uzmanları tarafından hazırlanıyor.

Benzer Yazılar

Reservation Background