KEŞFET

11 Eylül 2022

İstanbul’da Kültür Sanat Sezonu Başlıyor!

Sıcaklar, şehrin sokaklarından yavaş yavaş çekilirken İstanbul sonbahara birbirinden güzel kültür sanat etkinlikleriyle giriyor. Bienal, tiyatro oyunları, konserler… Bu keyifli mevsimin tadını çıkarmak ve sanata doymak için ihtiyacınız olan tüm bilgiler yazımızda!

Asla kaçırmamanız gereken en özel etkinlikler için ajandanızı hazırlayın.

17. İstanbul Bienali (17 Eylül- 20 Kasım)

Pandemi nedeniyle bir yıl ertelenen 17. İstanbul Bienali, 2022’nin en çok beklenen etkinliklerinden biri. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 2007- 2026 Bienal Sponsoru Koç Holding desteği ile gerçekleştirilecek olan bienal, 17 Eylül- 20 Kasım tarihleri ​​arasında sanatseverlerle buluşacak.

Bienal sergileri bu yıl Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 sergi mekanının yanı sıra, şehrin dört bir yanında sayıları 50’yi aşan kitapçı, sahaf, hastane, huzurevi, kafe, metro durakları ve bir radyo istasyonuna dağılacak… Peki bienalde sizleri neler bekliyor?

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünde hazırlanan 17. İstanbul Bienali’nde sanatçıların yanı sıra sanatçı, düşünür, yazar, şair, araştırmacı, mimar, radyo programcısı, balıkçı, aktivist, stand-up komedyeni, şef, etnomüzikolog, ornitolog, deniz bilimci, kukla ustası, müzisyen ve daha pek çok başka alandan uzman isimlerin katılımıyla yürütülen projeler yer alıyor.

Bienal, gastronomiden ekolojiye, edebiyattan gıda güvenliğine, göçler ve göçmenlikten deniz yaşamına pek çok konuda, farklı coğrafyalardan ve zaman dilimlerinden hikayeler anlatacak. Ayrıca ücretsiz sergilerin yanı sıra çeşitli açık hava gösterileri, performanslar, buluşmalar, konuşmalar ve film gösterimleri de sanatseverleri bekleyen sürprizler arasında.

“Bienal bir gazete olabilir mi? Yeniden tasarlanmış bir arşiv olabilir mi? Su gibi herkesin içinden akan bir duyurular denizi olabilir mi? Eski şarkılardan, kuşlardan, çimenlerden, balıklardan, mandalardan edinilen içgörülerin paylaşıldığı bir buluşma olabilir mi?”

Tüm bu soruların sonucu olarak ortaya çıkan projeleri bir araya getiren 17. İstanbul Bienali, birlikte vakit geçirmek, düşünmek, konuşmak, dinlemek, okumak, izlemek için adeta bir davet niteliğinde. Bu yıl öncekilerde daha uzun sürecek olan 17. İstanbul Bienali için şimdiden ajandanızda yer ayırmayı unutmayın!

https://bienal.iksv.org/tr

Contemporary İstanbul 17. Edisyonu (19- 22 Eylül)

Şehir, Eylül ayında sanata doyacak demiştik! 19- 22 Eylül tarihleri arasında, Akbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Contemporary İstanbul, dünyanın dört bir yanından 66 çağdaş sanat galerisini bir araya getirecek. Haliç’te yer alan Tersane Istanbul’un tarihi mimarisinde gerçekleşecek fuar, 558 sanatçının 1.476 eserini izleyicilerle buluşturacak. Bu heyecan verici program, bir yıl sonra yeniden sanat dünyasını bir dizi söyleşi ve panel aracılığıyla birleştirecek.

Siz de 16- 22 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek olan Contemporary sanat fuarını ziyaret etmek için şimdiden biletinizi satın almayı unutmayın!

https://contemporaryistanbul.com/tr

Tiyatro: DasDas yeni sezona bomba gibi giriyor! (10 Eylül- 31 Ekim)

DasDas, açılışından bu yana tiyatro ve gösteri dünyasına birçok yenilik kattı. Bu sezonda da şaşırtmıyor ve birbirinden değerli oyunları sahnesine taşıyor. 10 Eylül’de başlayan sezon, şu ana dek izleyicileri “Romeo Juliet”, “Dünya Yerinden Oynar”, “Deli Bayramı” gibi oyunlarla buluşturdu. Siz de tüm bu oyunları ve daha fazlasını 31 Ekim’e kadar seyredebilir, DasDas’ta unutulmaz bir tiyatro deneyimi yaşayabilirsiniz.

https://www.dasdas.com.tr/

Atölye: VR Teknolojisi ile Robotlar Şehri (Son tarih: 2 Ekim)

İstanbul, bu sanat sezonunda bir ilke daha ev sahipliği yapıyor! Emaar Square Mall’da ilkbahar aylarında başlayan ve 2 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek olan atölyede, Las Vegas, Berlin ve Tokyo’dan 85 robot, her yarım saatte bir 5 teknik performans ve 11 VR teknolojisi yer alıyor.

Süper esnek ve akıllı Japon robot Pepper, yapay zeka satrancı, robo-okyanus akvaryumundaki balıklar; robo-akrobasi ve dans gösterileri Robot Şehri’nde sizi bekleyen sürprizlerden sadece birkaçı. Bu benzersiz atölyeye, 13 yaş altı çocukların katılımının ücretsiz olduğunu da unutmadan söyleyelim!

https://www.bilet.com/etkinlik/robotlar-sehri-sergisi

İstanbul Fringe Festival: LaPiratesse (23 Eylül)

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan İstanbul Fringe Festival, 4. edisyonu ile 17- 24 Eylül tarihleri arasında bir kez daha kente yayılıyor.

Siz de 23 Eylül Cuma günü LaPiratesse performansında kendinizi aniden bir Fransız filminde ya da İskandinav ormanlarının ortasında bulmak için Müze Gazhane’ye davetlisiniz. Üstelik bu sanat dolu etkinliğe katılım ücretsiz!

https://www.fringeistanbul.com/geleceketkinlikler/lapiratesse/

Cheerz Festival (24 Eylül)

Biraz da müziğe doyalım! 24 Eylül Cumartesi- Pazar günleri, Life Park’ın geniş alanında planlanan Cheerz Festival, bir arada yakalaması zor isimleri, müzikseverler için bir araya getiriyor. Franz Ferdinand, Islandman, Köfn, Tuğçe Şenoğul, Omar Dahl bu isimlerden yalnızca birkaçı!

Üstelik festivalin teması sadece müzik değil. Etkinlikte kokteyller, lezzetli atıştırmalıklar ve çeşitli sanat köşeleri de yer alacak. Siz de sonbaharı müzik dolu bir etkinlikle yaşamak isteyenlerdenseniz Cheerz Festival’deki yerinizi şimdiden ayırtın deriz.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik-grubu/cheerz-festival-lifepark-bilet-passo/251613

Broadway’den İstanbul’a Müzikaller (20 Eylül)

20 Eylül Salı günü, Maximum Uniq Açıkhava’da gerçekleştirilmesi planlanan bu özel müzikalin yönetmeni sevilen isim Haldun Dormen! Ve katılımcılara tam anlamıyla bir yıldızlar geçidi yaşatacak. Kulaklarınızın pasını silecek olan müzikalde, Cats’den Notre Dame de Paris’ye, Lüküs Hayat’tan Hisseli Harikalar Kumpanyası’na kadar Türk ve Dünya müzikallerinden özenle seçilmiş parçalardan oluşan harika bir repertuvar, birçok ünlü sanatçı tarafından sahneye taşınacak. Gecenin sürpriz isimlerinden birinin ise Semiramis Pekkan olduğunu biliyoruz!

Bitmeyen sinema günleri: Filmekimi (7- 16 Ekim)

Son olarak sinemaseverlere bir müjde verelim! Sinemaya doymak için sayılı günler kaldı… Sonbaharın en özel sinema buluşması Filmekimi, 7-16 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Programında Cannes, Berlin ve Venedik film festivallerinden ödüllü yapımların bulunduğu Filmekimi’nin biletleri ise yakında Passo üzerinden satışa çıkacak.

http://filmekimi.iksv.org/tr

Benzer Yazılar

Reservation Background