KEŞFET

12 Ocak 2024

Sömestirde Çocuklarla Evde Ve Dışarıda Yapılabilecek Kış Aktiviteleri

Çocukların heyecanla beklediği sömestir tatili zamanı geldi çattı! Çocuklar için bolca eğlence ve keşif dolu bir zaman dilimi olan sömestir, özellikle çalışan ebeveynler için biraz zorlayıcı geçebiliyor… Çünkü, okulların tatil olması demek, çocukları evde veya dışarıda zaman geçirirken sıkılmamaları ve öğrenmeye devam etmeleri için teşvik etmek demek. Bunun da yolu, birbirinden eğlenceli kış aktivitelerinden geçiyor. Bu keyifli tatil dönemini hem çocuklarınız için eğlenceli hale getirmek hem de birlikte kaliteli zaman geçirmek için değerlendirmek istiyorsanız evde ve dışarıda yapabileceğiniz pek çok şey var… İşte keyifli öneriler:

Hazırlıklarınızı ve planlarınızı önceden yapın

2 haftalık bir tatil, özellikle çalışan ebeveynler için önceden hazırlık ve planlama yapmayı gerektiriyor. Dolayısıyla tatil boyunca çocuklarınız evde mi olacak, evde olacaklarsa onlarla kim ilgilenecek, bir aile büyüğü bakacaksa onun evinde mi olacaklar gibi soruların cevaplarını tatil günü gelmeden bulmanızda fayda var. Buna göre çocuklarınızın kıyafet, yemek, kitap, oyuncak ve benzeri eşyalarını, gereksinimlerini hazır edebilir, evde olacaklarsa veya bir başkasında kalacaklarsa koşulları önceden hazırlayabilirsiniz. Bu sayede tatilden önceki son gün telaşa kapılmazsınız…

Kültür-sanat etkinlikleri için bilet alın

Yaşadığınız yerdeki çocuk etkinliklerini araştırın. Yakınlarda bir çocuk tiyatrosu varsa ona bilet alabilir, vizyondaki çocuk filmlerini izlemek için çocuklarınızla sinema günü planlayabilirsiniz. Ayrıca, çocuklar için düzenlenen atölyeleri araştırın; resim, dans, müzik, spor ve benzeri aktivitelerden çocuklarınızın ilgisini çekebilecek olanları onlarla paylaşın ve kendi seçimini yapmasını sağlayın. Böylece, çocuklarınızın hem motivasyonu artacak hem de kendi seçimlerini yapabildikleri için öz güvenleri…

Aile ziyaretleri yapın

Tatiller, aile bağlarını güçlendirmek için harika bir fırsat. Büyükanneleri, dedeleri ziyaret etmek, teyzelerle, varsa kuzenlerle çocukları kaynaştırmak, çocuklarınızın sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilir, ayrıca keyifli zaman geçirmelerini de sağlayabilir.

Mutfak etkinlikleri hazırlayın

Şüphesiz ki çocukların evde en sevdikleri aktivitelerden biri mutfakta zaman geçirmek… Çocuklarınızla birlikte yeni tarifler deneyerek eğlenceli zaman geçirebilir, lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Özellikle küçük yaştaki çocukların mutfakta zaman geçirmeleri, ince motor becerilerinin gelişmesi için çok önemli.

Pijama partisi yapın

Evde zaman geçirmeyi eğlenceli hale getirecek etkinliklerden bir diğeri de, çocukların bayıldığı pijama partisi. Bunu ister aile içinde yapabilir ister çocuklarınızın arkadaşlarını davet edebilirsiniz. Bunun için evi düzenlemeyi, uygun eklemeler yapmayı, konsepte uyumlu olacak pijama takımları, battaniyeler, göz maskeleri kullanmayı unutmayın. Yastık savaşı, şarkı söyleme ve dans yarışmaları gibi eğlenceli etkinliklerle partiye renk katabilirsiniz.

Karaoke partisi düzenleyin

Karaoke partisi düzenlemek de çocuklar için eğlenceli ve yaratıcı bir etkinlik olabilir, özellikle müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi ve dans etmeyi çok seven çocuklarınız varsa, karaoke en eğlenceli sömestir aktivitesine dönüşebilir.

Yıldız avına çıkın

Gökyüzü, hem biz yetişkinler hem de çocuklar için adeta gizemli bir dünya, özellikle de ışıl ışıl yıldızlar… Kış aylarında havanın kapalı olduğu, bulutlu gecelerde yıldızların ışıltısını yakalamak zor olabilir ama yine de imkansız değil. Mümkünse akşam yürüyüşüne çıktığınızda veya evinizin balkonundan çocuklarınızla yıldızları seyredebilir, en parlak yıldızı arayabilirsiniz. Bir teleskop veya dürbün gibi araçlar kullanarak daha keyifli bir hale de getirebilirsiniz.

Hikaye tamamlama oyunu oynayın

Çocuklarınız kitap okumayı veya dinlemeyi pek sevmiyorsa, alternatif bir eğitici etkinlik olarak hikaye tamamlama oyunu oynayabilirsiniz. Bu oyun hem çocuklarınızın hayal gücünü hem yaratıcılığını hem de kendini ifade etme becerisini geliştirmenize destek olabilir. Bildiğiniz veya kendi yazdığınız bir hikayeden kısa bir kesit anlatıp çocuğunuzdan tamamlamasını isteyebilirsiniz. ‘Sence sonra kim gelmiş, oradan kim çıkmış, ona ne demiş veya ne yapmış’ gibi yönlendirici ve düşünmeye iten sorularla çocuğunuzu daha fazla konuşması için destekleyebilirsiniz.

Kutu oyunları oynayın

Kutu oyunları, çocuklarla beraber eğlenceli vakit geçirmek ve aynı zamanda onların zihinsel gelişimine katkıda bulunmak için harika bir seçenek. Çocuklarınızın sırasıyla liderlik rolü almasına ve her oyuncunun eşit şartlarda katılmasına dikkat edin, ayrıca kazanmanın da kaybetmenin de doğal olduğunu, önemli olanın keyifli zaman geçirmek olduğunu da hatırlatın, bazı çocuklar fazla rekabetçi ruhlu olabilir 😊

Sömestir tatili için planlar yapmaya başlamadan önce mutlaka çocuklarınızın da ne yapmak istediklerine dair fikirlerini alın, onları planlamanın dışında bırakmayın. Böylece birlikte çok daha fazla eğlenebilirsiniz…

Benzer Yazılar

Reservation Background