İYİ YAŞA

22 Eylül 2023

Yürüyüş Yapmanın Faydalarını Keşfedin ve Dünya Yürüyüş Günü’nü Kutlayın

Her adımda doğayla daha fazla bağlantı kurarken, bedenimize ve zihnimize daha iyi bakmamıza yardımcı olan yürüyüşün faydaları saymakla bitmez. Günümüzün yoğun temposunda çoğu zaman yeteri kadar vakit ayıramıyor olsak da bütüncül sağlığımızı desteklemek istiyorsak, yürüyüş yapmayı günlük rutinlerimizde bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

Yürümenin neden en iyi egzersiz türlerinden biri olduğunu keşfederken, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü'ne birlikte hazırlanalım.

Düzenli yürüyüş yapmanın faydaları

İşte sizi hemen harekete geçirecek ve yürüyüşü günlük rutinlerinize eklemenize yardımcı olacak, bilimsel olarak kanıtlanmış yürüyüş yapmanın faydaları:

  • Kronik hastalıkların riskini azaltır

Nature Medicine’de yayınlanan bir araştırma, yürüyüş yapmanın çeşitli kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığını gösteriyor. Obezite, uyku apnesi, diyabet, hipertansiyon gibi sağlık problemlerinin önüne geçmek için yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Ayrıca, Amerikan Diyabet Derneği de kan şekeri düzeylerini düşürmek için resmi olarak yürüyüşü öneriyor. Bunun yanı sıra yürüyüşün bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi de araştırmalarca kanıtlanıyor. Araştırmalar, daha fazla yürüyen insanların hastanede daha az zaman geçirdiğini gösteriyor.

  • Ruh halini iyileştirir

Daha iyi hissetmek, modunuzu yükseltmek, olumsuz düşüncelerden zihninizi arındırmak için kendinizi doğanın kollarına bıraktığınız anları bir düşünün… Gerçekten de açık havada yaptığınız yürüyüşlerin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğunu fark etmişsinizdir. Bilimsel araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Araştırmalar, yürüyüş yapmanın kaygıyı azalttığını, olumsuz ruh halini iyileştirdiğini ve depresyon riskini önlediğini gösteriyor. Ayrıca, benlik algısını iyileştirdiğini, zihinsel sağlık için yürüyüşün en iyi yöntem olduğunu da araştırmacılar ortaya koyuyor.

  • Kilo kontrolünü sağlar

Yürüyüş yapmanın fiziksel sağlığa olan etkisi de aşikar. Düzenli yürüyüş yaptığınızda yağ yakarak fazla kilolarınızdan kurtulabilir ya da mevcut kilonuzu korumak için gereken egzersiz ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Örneğin bir dahaki sefere asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkmayı deneyebilirsiniz; bu hem kilo kontrolünde hem de fiziksel görünümünüzde istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, yokuş yukarı çıkarak düz bir zeminde yürürken yaktığınızdan daha fazla kalori yakabilirsiniz. Diğer yandan, kemiklerinizi güçlendirebilir, Mayo Clinic’in de bildirdiği üzere ileriki yaşlarda kemik erimesi yaşama riskini azaltabilirsiniz.

  • Uyku kalitesini iyileştirir

Yürüyüş yapmanın uyku sağlığı ile ilişkisi olacağını düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak, araştırmalar düzenli yürüyüş yapıldığında uyku kalitesinin iyileştiğini açığa çıkarıyor. Özellikle akşam yürüyüşleri, uyku düzeninizi iyileştirmenize ve daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

  • Beyin sağlığını destekler

Yürüyüş, beyin sağlığını desteklemenin en keyifli yollarından biri. Araştırmalar, düzenli yürüyüşün bilişsel becerileri iyileştirdiğini ve hafızayı güçlendirebileceğini gösteriyor. Üstelik, nöroplastisiteyi teşvik ederek beyin hücrelerinin ve bağlantılarının daha sağlıklı kalmasına da yardımcı oluyor. Dolayısıyla, yaş almaya bağlı nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturuyor. Yani, hem bugününüz hem de yarınlarınız için yürüyüş yapmak bütüncül sağlığınızı korumanın en etkili yollarından biri.

  • Üretkenliği ve yaratıcılığı artırır

Yürüyüş yapmak, zihinsel rahatlama sağlamaya yardımcı olacağı için kafanızı boşaltmanıza ve daha yaratıcı düşünmenize de destek olabilir. Dolayısıyla daha üretken ve yaratıcı işler ortaya koyabilirsiniz. Pek çok araştırma, özellikle açık havada yürüyüş yapmanın, insanların daha özgün işler yapmalarına ve yeni fikirler üretmelerine yardımcı olduğuna dikkat çekiyor.

Sağlıklı yaşam için günde kaç adım atmalıyız?

Peki yürüyüşün faydalarını hayatımıza çekebilmek için bir günde kaç adım atmamız gerekiyor sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda pek çok farklı görüşe denk gelmeniz muhtemel, ancak genel olarak araştırmaların ve bilim insanlarının üzerinde yoğunlaştığı günlük adım sayısı 4.000 civarında. Harvard Tıp Fakültesinden Dr. Lee'nin yaptığı bir araştırma, günde 4.400 adım atan kadınların, 2.700 adım atan kadınlara oranla ölüm risklerinin daha düşük olduğunu buldu. Öte yandan, JAMA Network Open'da 2021 yılında yayınlanan bir araştırma, 38 ila 50 yaşları arasındaki insanlar için 7.000 adımın daha düşük ölüm oranıyla ilişkili olduğunu açığa çıkardı.

10.000 adım şart mı?

Günlük yürüyüş ve adım sayısı söz konusu olduğunda karşımıza sıkça çıkan bir diğer husus ise 10.000 adım atmak ile ilgili. Muhtemelen daha önce günde 10.000 adım hedefini duymuşsunuzdur, ancak son yıllarda yapılan çalışmalar 10.000 adım atmanın ekstra faydalar sağlamadığı yönündeki sonuçları açığa çıkarıyor. Healthline, 10.000 adım yürümenin zararı olmadığını ancak, fazladan bu kadar yürümenin de şart olmadığını belirtiyor. 2022 yılında yapılan bir araştırma, 10.000 adım atmadan da yürüyüşün bütüncül sağlığı desteklediğini gösteriyor. Bu araştırmaya göre 60 yaşına kadar olan kişilerde günde 8.000-10.000 adım yürümek sağlığın korunması için yeterli olabilir. 60 yaşından sonra ise 6.000-8.000 adım yeterli görünmektedir. Elbette ki karar sizin!

Dünya Yürüyüş Günü

İster bazı günleri 4.000, bazı günleri 8.000, bazı günleri ise 10.000 adımla tamamlayın, yeter ki sağlığınız için her gün düzenli yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin. Eğer, bunu yapmak için ekstra motivasyona ihtiyacınız varsa, Dünya Yürüyüş Günü, ihtiyacınız olan ilhamı size sunabilir.

Her yıl Ekim ayının ilk hafta sonunda insanları düzenli yürüyüş yapmaya teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak için kutlanan Dünya Yürüyüş Günü, sağlıklı yaşam tarzını benimsemek ve harekete geçmek için harika bir fırsat. Siz de bu fırsatı değerlendirebilir, hemen yürüyüşe çıkmak için kendinizi ve sevdiklerinizi motive edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Reservation Background