İYİ YAŞA

1 Eylül 2022

Detoks Rehberi: Detoks Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Yapılır?

Detoks veya detoksifikasyon, oldukça popüler bir terim. Bu nedenle daha önce detoks yapmayı denemediyseniz dahi, bu sihirli kelime mutlaka bir yerlerde karşınıza çıkmıştır.

Detoks uygulamaları, tipik olarak belirli bir diyet benimsemeyi gerektirir ve bazı süper besinlerin yardımıyla vücudu toksinlerden arındırmayı, sağlığı olumlu yönde etkilemeyi ve kilo kaybını teşvik etmeyi amaçlar. Vücudumuz aslında toksinleri yok etmek için oldukça iyi bir donanıma sahiptir, dolayısıyla bunu yapmak için dışarıdan müdahalelere ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, bazı püf noktaları ile elbette vücudunuzun doğal detoksifikasyon sistemini geliştirebilirsiniz.

Detoks nedir, detoks ne işe yarar, nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtları ve detoks hakkında tüm merak edilenler, yazımızda!

Detoks Nedir?

Detoks nedir, aslında yukarıda kısaca açıkladık. En anlaşılır ifadeyle, detoks diyetleri vücudunuzdaki toksinleri yok etmek için tasarlanmış kısa süreli diyet müdahaleleridir. Tipik bir detoks diyeti, oruç tutma dönemini; ardından meyve, sebze ve bu besinlerin sularından oluşan sıkı bir beslenme programı içerir. Ayrıca bazen şifalı otlar, çaylar, takviyeler ve bağırsağı temizlemek için lavmanları da içerebilir. Detoks uygulamaları ile;

 • Oruç tutarak organlarınızı dinlendirebilir,
 • Toksinlerden arınmak için karaciğerinizi uyarabilir,
 • Dışkı, idrar ve ter yoluyla toksin eliminasyonunu teşvik edebilir,
 • Dolaşım sisteminizi iyileştirebilir,
 • Vücudunuza sağlıklı besinler sağlayabilirsiniz.

İnsanların detoks uygulamalarını tercih etmelerinin nedeni, çevre veya beslenme yoluyla çeşitli toksik kimyasallara maruz kalıyor olmamızdır. Bunlara kirleticiler, sentetik kimyasallar, ağır metaller ve diğer zararlı bileşikler de dahildir. Detoks diyetlerinin ayrıca obezite, sindirim sorunları, otoimmün hastalıklar, iltihaplanma, alerji, şişkinlik ve kronik yorgunluk gibi çeşitli sağlık sorunlarına da yardımcı olabileceği iddia edilmektedir (*).

Detoksun Faydaları Nelerdir?

Detoks gerçekten faydalı mı? Bu noktada farklı görüşler olsa da bazı insanlar detoks diyetleri sırasında ve sonrasında odaklanma yeteneklerinin arttığını ve daha enerjik hissettiklerini söyler. Bununla birlikte, bu olumlu etki, detoks sırasında işlenmiş gıdaların, alkolün ve diğer sağlıksız maddelerin diyetinizden çıkarılmasından da kaynaklanabilir. Veya daha önce beslenmenizde eksik olan vitamin ve mineralleri de alıyor olabilirsiniz.

Detoks Ve Kilo Kaybı

Peki detoks kilo verdirir mi? Öncelikle detoks diyetlerinin kilo kaybı üzerindeki etkisini araştıran çok az bilimsel çalışma olduğunu söyleyelim. Detoks yaparak bazı insanların çok hızlı kilo verebilmesi konusunda uzmanlar, bunun yağdan ziyade sıvı ve karbonhidrat depolarının azalmasından kaynaklanabileceğini söylüyor. Öyle ki yaşanan kilo kaybı, genellikle detoksun ardından hızlı bir şekilde geri kazanılır.

Fazla kilolu Koreli kadınlarla yapılan bilimsel bir çalışmada, diyetlerini 7 gün boyunca organik akçaağaç veya hurma şurupları ve limon suyu karışımıyla sınırlayan limon detoksu diyeti incelendi. Bu diyet vücut ağırlığını, vücut yağ yüzdesini, bel-kalça oranını, bel çevresini, inflamasyon belirteçlerini, insülin direncini ve dolaşımdaki leptin seviyelerini önemli ölçüde azalttı! (*).

Buradan hareketle herhangi bir detoks diyetinin, eğer ciddi kalori kısıtlaması içeriyorsa, kesinlikle kilo kaybına ve metabolik sağlıkta iyileşmelere neden olacağı söylenebilir. Yine de uzun vadede kilo vermenize yardımcı olması pek olası değildir.

Detoks Ve İyileşmiş Sağlık

Bazı detoks diyetleri, kısa süreli veya aralıklı oruca benzer etkilere sahip olabilir. Bilimsel çalışmalara göre, kısa süreli oruç gerçekten de bazı insanlarda gelişmiş leptin ve insülin duyarlılığı dahil olmak üzere çeşitli hastalık belirteçlerini iyileştirebilir (1, 2). Elbette bu etkiler herkes için geçerli olamaz.

Örneğin kadınlarla yapılan araştırmalar, hem 48 saatlik orucun hem de 3 haftalık düşük kalori alımının stres hormonu seviyesini artırabileceğini gösteriyor. Bundan da ziyade, şok diyetler aşırı açlık hissetmeye neden olacağından kesinlikle stresli deneyimler olabilir.

Diğer Potansiyel Faydalar

Detoks diyetleri, bazı yönleriyle sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir:

 • Ağır metaller içerebilecek besin kaynaklarından kaçınmanızı sağlar.
 • Yağ kaybetmenize yardımcı olabilir.
 • Düzenli egzersiz yapmayı ve terlemeyi teşvik eder.
 • Zengin, besleyici ve sağlıklı yiyecekler tüketmenize katkıda bulunur.
 • İşlenmiş gıdalardan kaçınmanızı sağlar.
 • Su tüketimini artırmayı teşvik eder.
 • Stresi sınırlamaya, rahatlamaya ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Tüm bu alışkanlıkları edinmek, detoks diyeti yapsanız da yapmasanız da sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Önemli Uyarı: Detoks diyetlerinin herkese uygun olmadığını unutmayın! Doktorunuza danışmadan denediğiniz detoks diyetleri, enerji ve besin alımını ciddi şekilde sınırlayarak sağlığınız için çeşitli riskler oluşturabilir. Bazı insan grupları ise asla detoks diyetleri yapmamalıdır. Bu nedenle beslenmenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks diyeti yapmanın birden fazla yolu vardır! Yine de çoğu detoks diyetinin aşağıdakilerden en az birini içerdiğini söylemek mümkün:

 • 1-3 gün oruç tutmak.
 • Taze meyve ve sebze suları, su ve çay içmek.
 • Tuzlu su veya limon suyu gibi yalnızca belirli sıvıları içmek.
 • Ağır metaller, kirleticiler ve alerjenler bakımından yüksek olabilecek gıdaları tüketmeyi bırakmak.
 • Çeşitli takviyeler veya bitkisel besinler almak.
 • Tüm alerjenik gıdalardan kaçınmak, detoksun ardından onları yavaş yavaş yeniden tüketmek.
 • Müshil veya lavman kullanmak.
 • Düzenli egzersiz yapmak.
 • Alkol, kahve, sigara ve rafine şekeri beslenmeden tamamen çıkarmak.

Detoks diyetleri ayrıca yoğunluk ve süre bakımından farklılık gösterebilir.

Detoks Suları Gerçekten Faydalı Mı?

Öncelikle detoks suyu nedir, açıklayalım. Detoks suyu, taze meyve, sebze veya şifalı bitki aromalarıyla zenginleştirilen su şeklinde tanımlanabilir. Siz de detoks suyunuzu evde birçok farklı şekilde yapabilirsiniz. Bunun için sevdiğiniz meyve, sebze ve şifalı bitki kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

Detoks suyu, ayrıca meyve suyu sıkmak veya karıştırmak yerine sadece lezzet katarak yapıldığı için çok az kalori içerir. Bu da onu onu detoks diyetleri için son derece popüler bir içecek yapar. Detoks suyu, özellikle soda ve meyve suyu gibi yüksek şekerli içeceklerin yerine, kilo verme planlarında sıklıkla tavsiye edilir. Tüm bu bilgiler ışığında, detoks sularının lezzetli ve faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

En İyi Detoks Suyu Tarifleri

Yukarıda da söylediğimiz gibi evde detoks suyu yapmak oldukça kolay! Sadece malzemelerinizi doğrayın ve tercihinize göre sıcak veya soğuk suya ekleyin. Ne kadar çok bileşen kullanırsanız suyunuzun lezzeti de o kadar güçlü olur.

Eğer soğuk bir içecek yapıyorsanız, aromaların daha derinden demlenmesi için detoks suyunu 1-12 saat kadar buzdolabında bırakabilirsiniz. Bu süreden sonra malzemeleri çıkardığınızdan emin olun, böylece ayrışmaya başlamazlar. Aceleniz varsa, meyve ve bitkileri kullanmadan önce ezmek, aromaların daha çabuk açığa çıkmasına yardımcı olabilir. İşte evde kolaylıkla yapabileceğiniz detoks suyu tariflerimiz!

Detoks Green Juice

Detoks green juıce tarifimizde bulunan limon ve maydanozun yüksek C vitamini, bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur ve antioksidanlar sayesinde zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. İçerdiği diğer faydalı bileşenlerle birlikte yaşlanmayı yavaşlatır ve cildinizin ışıl ışıl parlamasını sağlar.

Detoks green juice için gerekli malzemeler:

 • 2 adet Çengelköy salatalık
 • Yarım bağ maydanoz
 • 1 adet yeşil elma
 • 1 adet limon
 • 1 dal sap kereviz

 

Antioxidant

Benzersiz bir sebze karışımıyla karşınızdayız! Siz ona bir bardak antioksidan da diyebilirsiniz. Bu sağlıklı içecek C, K, A, E ve B vitaminleriyle dolu. Ayrıca gerçek bir kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum deposu.

Antioxidant için gerekli malzemeler:

 • 1 adet pancar
 • 2 adet kırmızı kapya biber
 • 1 adet havuç
 • 1 adet domates
 • 0,8 gr zencefil 

Bonus: Richmond Nua ile unutulmaz bir detoks deneyimi yaşayın!

Detoks programı fiziksel ve duygusal bedeni temizlerken, sezgisel yetenekleri ve farkındalığı güçlendirir. 365 gün detoks yapma imkanı sunan Richmond Nua’da minumum 3 geceden başlayan detoks programlarımızı dilediğiniz kadar uzatabilir veya konaklamasız olarak katılabilirsiniz. Raw Food ve Green Sıvı Detoks olarak iki farklı program içerisinden size uygun olan programı uzmanlarımızla görüşerek belirleyebilir, takviminize uygun bir zamanda yeni bir yaşama başlayabilirsiniz. Detaylı bilgi sahibi olmak için sitemizi incelemeyi unutmayın: Richmond Nua Detoks Programları

İlginizi Çekebilir: Sonbahar Detoksu: Ödem ve Toksin Atmaya Yardımcı Yeşil Detoks Tarifi

Benzer Yazılar

Reservation Background