İYİ YAŞA

1 Haziran 2023

Bu Yaz Deneyebileceğiniz En Eğlenceli ve Etkili 12 Egzersiz

Yaz aylarında egzersiz yapmanın her zamankinden daha eğlenceli ve konforlu olmasının birden fazla nedeni var… Bunlardan bir tanesi, bu mevsimde çok daha fazla gün ışığı olması. Örneğin sabah 6’dan akşam 9’a kadar dışarıda kalabilir, dilediğiniz saati egzersize ayırabilirsiniz.

Benzer şekilde yaz günlerinde programınız muhtemelen daha az yoğun olacaktır. Özellikle çocukların sabah okula gitmelerini, akşam ödevlerini bitirmelerini organize etmek zorunda değilseniz, spora ayırabileceğiniz daha fazla zaman olabilir.  Ayrıca arkadaşlarınızın ve ailenizin eğlenceli bir egzersizde size katılma ihtimali de daha yüksektir!

Nedeni her ne olursa olsun, egzersiz konusunda heyecanlanmak için kendinize bir bahane yaratmaktan asla zarar gelmez! İşte yaz enerjisini sağlıkla birleştirmenize olanak tanıyacak birbirinden eğlenceli ve etkili egzersizler.

Yüzme

Konu yaz egzersizleri olduğunda yüzme ile başlamamak olur mu? Yüzme, egzersiz yaparken serin kalmanın harika bir yoludur. Önce omuz ve kol kaslarınızı ısıtmak üzere ısınma egzersizlerine zaman ayırın. Ardından kendinizi serin sulara bırakın ve vücudunuzun aynı hareketi tekrar tekrar yapmasını engellemek için farklı yüzme stilleri seçin.

Kaya tırmanışı

Yazın yapılabilecek en keyifli egzersizlerinden bir diğeri, bizce kesinlikle kaya tırmanışı. Çocukluk günlerinizi düşünün… Profesyonel olarak tırmanmayı denemediyseniz bile duvarlara ve ağaçlara tırmanmaya çalıştığınız olmuş muydu? Eğer cevabınız evetse ne kadar yorulduğunuzu ve bunun harika bir egzersiz olduğunu da hatırlarsınız. Kaya tırmanışı gerçekten de çok etkili bir egzersiz ve harika bir güçlendirici.

Trekking

Peki hazır havalar ısınmışken hem bedeninizi hem zihninizi iyileştirecek bir doğa yürüyüşüne ne dersiniz? Hemen arkadaşlarınızı arayın ve birlikte yürüyüşe çıkmak için bir zaman ayarlayın. Bir grupla beraber egzersiz yapmak hepinizi sorumlu tutacak ve zamanın uçup gitmesini sağlayacak. Öncesinde yine ayak bileği ve gövde rotasyonları ile ısının. Yürümeden önce doğru ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olun. Son olarak; yürüyüş sırasında manzaralı bir noktada derin nefes alma ve farkındalık alıştırması yapmayı da unutmayın! O temiz havayı içinize çekin ve ciğerlerinizi genişletin…

Bisiklet

Bisiklet de en keyifli ve etkili yaz egzersizlerinden biri. Bisiklet sürerken daha sonra rahatsızlık duymamak için omuzlarınızı kulaklarınızdan uzağa sabitlediğinize emin olun. Omurganız hafif ama aşırı olmayan bir eğri olacak şekilde konumlanın. Yaralanmaları önlemek için ellerinizi, bileklerinizi ve kollarınızı hizalayın. Pedal çevirirken her ayağınıza ve bacağınıza uyguladığınız basınca dikkat edin. Çoğumuz tek bir tarafta baskınız. Bu nedenle bu eğlenceli aktiviteyi, vücudunuzu dengelemenin bir yolu olarak kullanın.

Tekne sporları

Tıpkı yüzme gibi tekne sporları da yazı ekstra keyifli kılan etkinlikler arasında yer alıyor. Su kayağı, wake boarding gibi tekne sporları, çok fazla koordinasyon gerektirse de eğer böyle bir merakınız varsa öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Zaten yapıyorsanız egzersiz rutininize bu mevsimde bu tür sporları da eklemeyi unutmayın.

Su sporları

Daha önce hiç sörf veya sizi kürek çekmeye motive edecek adrenalin dolu bir nehirde rafting yapmayı denediniz mi? Bu sporlar bir parça kondisyon gerektirse de herkesin biraz çaba ile yapabileceği şeyler. Kayak, kano gibi aktiviteler ise her seviyeye uygun egzersizler. Özellikle aralarından birini daha önce denemediyseniz bu yaz, bir yenilik yapmak bedeninize ve ruhunuza çok iyi gelebilir.

Bahçıvanlık

Bahçeyle uğraşmanın harika yanlarından biri, tıpkı bir meditasyon gibi, çok terapötik olabilmesidir. Bunu yaparken kendini kaptırmak ve gerçekten "anda” hissetmek oldukça kolaydır. Bu nedenle bahçe ile ilgilenirken özellikle dikkatli olmanızda fayda var. Sırtınız yerine dizlerinizden ve belinizden eğildiğinizden; dikkatinizi merkez bölgenize odakladığınızdan emin olun. Omuzlarınıza kulaklarınızdan uzak tutun. Derin bir nefes alın ve karın kaslarınızın kasıldığını hissedin. Normal nefes alırken bu kas kasılmalarını çoğaltın. Ağırlık kaldırırken veya büyük bir efor sarf ederken karın kaslarınızdan destek alın. 10-15 dakika boyunca alçak bir squatta kalmak vücutta aşırı strese neden olabileceğinden, sık sık pozisyon değiştirin.

Açık hava yogası

Yazın yapılabilecek en iyi egzersizlerden biri de yoga rutininizi açık havaya taşımaktır. Bir mat veya havlu alın ve egzersiz rutininizi dışarı taşıyın. Derin nefes alırken harika yaz havasının da tadını çıkarabilirsiniz. Eğer böyle bir rutininiz yoksa internette yer alan videolardan yardım alın veya yakınınızdaki bir yoga topluluğuna katılın.

Favori çocukluk oyunu

Yeniden, yaşamanın çok kolay olduğu o günlere dönmek istemez miydiniz? İşte size fırsat. Kaç yaşında olursanız olun, içinizdeki çocuğu harekete geçirmeyi unutmayın. Sokakta ip atlayın, sevdiklerinizle piknik yapın, voleybol oynayın… Canınız ne isterse o etkinlikle hem ruhunuzu hem bedeninizi güçlendirin.

Dans

Dans etmenin eğlenceli olduğu kadar efor gerektirdiğini ve vücudu güçlendirdiğini de biliyor muydunuz? Yaz mevsiminde hem stres atmak hem de bedeninizi aktif tutmak için zumba, swing, salsa, barre gibi dans türlerinden birini denemeyi düşünün. Seçiminizi yaptıktan sonra o dans topluluğuna katılın. Kesinlikle çok ter dökecek ve aynı zamanda çok eğleneceksiniz.

Plogging

Hem bedeninizi hareket ettirmek hem formda kalmak hem açık havanın tadını çıkarmak hem de doğanın korunmasına katkı sağlamak için harika bir egzersiz: Plogging. İsveç’ten tüm dünyaya yayılan plogging, ‘koşarken veya yürürken karşılaşılan çöpleri toplamak’ anlamına geliyor.

Denge tahtası

Hareket ederken keyifli zaman geçirmenin en eğlenceli yolu: Denge tahtası! Denge tahtası üzerinde hareket ederken hem dengenizi iyileştirebilir hem de tüm kaslarınızı, özellikle de bacaklarınızı harekete geçirebilirsiniz. Çocukluğunuza dönmüş gibi hissetmek de cabası!

Tercihiniz ne olursa olsun bol hareketli, keyifli ve en önemlisi de sağlıklı bir yaz mevsimi olsun!

Benzer Yazılar

Reservation Background