İYİ YAŞA

6 Nisan 2023

Rafine Şekere Alternatif Olabilecek 5 Doğal Şeker ile Tanışın

Hepimiz rafine şekerin sağlığımız için iyi olmadığını biliyoruz. İştahı artırıyor, tatlı ihtiyacını teşvik ediyor ve kilo alımına neden olurken aynı zamanda obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve karaciğer yağlanması gibi sağlık riskleri yaratıyor. Bununla birlikte, hepimiz insanız ve şekeri tamamen hayatlarımızdan çıkarmak pek gerçekçi değil.

Neyse ki rafine şekere alternatif olabilecek pek çok doğal şeker var. Elbette konu doğal şeker bile olsa, şeker tüketimi konusunda dikkatli olmak ve sınırlamalara özen göstermek şart. Yine de doğal şeker, dengeli tüketilmesi koşuluyla tatlı ihtiyacınızı karşılarken aynı zamanda size bazı besinleri sağlayabilir. Örneğin bal, akçaağaç şurubu ve pekmez, insan vücudunun nasıl işleyeceğini bildiği enzimler, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar gibi faydalı bileşenleri içerir…

İşte rafine şekere alternatif olabilecek doğal şekerler!

Ham Bal

Ham bal gerçek bir süper besindir ve en iyi doğal şekerler arasında yer alır. Bu lezzetli besin enzimler, antioksidanlar, demir, çinko, potasyum, kalsiyum, fosfor, B6 vitamini, riboflavin ve niasin ile doludur. Tüm bu temel besinler birlikte, sindirim sisteminde sağlıklı bakterilerin artışını desteklerken serbest radikalleri nötralize etmeye de yardımcı olur.

Bir çorba kaşığı çiğ balın glisemik yük üzerinde tek bir muzdan daha az etkisi vardır. Bal bir kez pastörize edildikten sonra birçok faydasını kaybeder, bu nedenle çiftçi pazarlarından ve doğrudan yerel arıcılardan ham bal almayı deneyin. Bal ne kadar koyu olursa, lezzeti o kadar zengin ve beslenme yararları o kadar fazla olur.

Peki ham bal nasıl kullanılır? Ham balı pişirmeyin veya fırınlamayın. Kahvaltılık gevreklerin, filizlenmiş tahıllı tostların, yoğurdun üzerinde gezdirin veya salata soslarında kullanın.

Akçaağaç Şurubu

Kuzey Amerika'ya özgü akçaağaç şurubunun hem A hem de B sınıfı vardır. Ayrıca en iyi doğal şekerlerden biridir çünkü olağanüstü bir manganez kaynağıdır; ayrıca kalsiyum, potasyum ve çinko içerir. Antioksidanlar açısından zengin olan bu tamamen doğal şeker, serbest radikalleri nötralize etmeye ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olur. Daha hafif olanlara kıyasla daha yararlı antioksidanlar içerdiği için daha koyu, B sınıfı akçaağaç şurubu kullanmayı düşünebilirsiniz.

Peki akçaağaç şurubu nasıl kullanılır? Akçaağaç şurubu ısıya dayanıklıdır, bu nedenle hemen hemen her uygulamada kullanabilirsiniz. Soslara ekleyin veya pişirerek tüketeceğiniz şeylerde yer verin. Ev yapımı granolayı, sabah kahvenizi veya çayınızı tatlandırmak için kullanın…

Çörek Otu Pekmezi

Organik çörek otu pekmezi oldukça besleyicidir. Bakır, kalsiyum, demir, potasyum, manganez, selenyum ve B6 vitamini açısından zengindir. Hangi düzeyde işlemden geçtiğine bağlı olarak sınıflandırılabilecek birkaç pekmez türü vardır. Yine de pekmezlerin tamamı zengin, tatlı bir şurup olana kadar kaynatılarak yapılan ham şeker kamışından elde edilir. Çörek otu pekmezi ise besinlerini korur ve derin, zengin bir lezzete sahiptir.

Peki çörek otu pekmezi nasıl kullanılır? Çörek otu pekmezini kızarmış ekmek, yulaf lapası veya diğer konsantre uygulamalarda kullanmak bazılarına çekici gelmeyebilir. Bununla birlikte, soslar için ve fırınlamada kullanmak için mükemmel bir doğal şekerdir. Bir tarifin gerektirdiği her ½ fincan Hindistan cevizi şekeri için iki yemek kaşığı pekmez ekleyerek kahverengi şeker alternatifi bile yapabilirsiniz. Bunu yapmak için Hindistan cevizi şekeri ve pekmezi bir mutfak robotuna koyun ve ticari kahverengi şeker kıvamına gelene kadar karıştırın.

Hindistan Cevizi Şekeri

Çoğu insan Hindistan cevizi suyunun, Hindistan cevizi sütünün, Hindistan cevizi ununun ve tabii ki taze Hindistan cevizinin faydalarını duymuştur. Ama bir de düşük glisemik yükü ve zengin mineral içeriği nedeniyle, giderek daha fazla insanın doğal şeker olarak tercih ettiği Hindistancevizi şekeri var! Polifenoller, demir, çinko, kalsiyum, potasyum, antioksidanlar, fosfor ve diğer bitki besinleri ile dolu olan Hindistan cevizi şekeri çok yönlüdür ve günümüzde kolayca bulunabilmektedir. Hindistan cevizi şekeri, Hindistan cevizinin çiçeklerinden özü çıkarılarak ve daha sonra ısıtılarak buharlaştırma yoluyla elde edilir.

Peki, Hindistan cevizi şekeri nasıl kullanılır? En sevdiğiniz tariflerde Hindistan cevizi şekeri kullanabilirsiniz, çünkü bu doğal şeker türü de tıpkı geleneksel şeker gibi ölçülür. Tarifte belirtilen miktarda şekeri mutfak robotunuza koyun ve istediğiniz dokuyu elde edene kadar çalıştırın.

Muz Püresi

Muz püresi lif ve potasyum açısından zengindir; ayrıca iyi bir B6 ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca doğal olarak tatlıdır ve hafif bir tada sahiptir, bu da onu mükemmel bir doğal tatlandırıcı yapar.

Peki muz püresi nasıl kullanılır? Aşırı olgun muzlar, tariflerde rafine şeker yerine kullanmak için çok iyidir. Daha tatlı olurlar ve kolayca püre haline gelirler. Tarifte adı geçen her bardak şeker için bir bardak muz püresi kullanın. Püre yapmak için ise muzları bir mutfak robotuna bir çorba kaşığı su ile birlikte koyun ve karıştırın. Kıvamı için gerekirse daha fazla su ekleyin. Muz havaya maruz kaldığında kahverengi renk aldığı için tariflerde mümkün olduğunca çabuk kullanın.

İşte Richmond Nua’nın şefinden doğal şeker kullanarak hazırlayabileceğiniz harika bir tarif!

Chia Puding (6 kişilik)

  • Badem sütü 1 litre
  • Chia tohumu 200 gram
  • 2 yemek kaşığı agave şurubu  
  • 50 gr toz Hindistan cevizi 
  • 10 gram toz vanilya

Yapılışı: Listede bulunan bütün ürünler bir kap içerisine alınır ve 6 saat +4 derece dolapta bekletilir. Dağ meyveleri veya sert  kabuklu meyveler ile servis edebilirsiniz.

Hurma Puding (6 kişilik)

  • 25 adet Medine hurma
  • Avokado 1 adet
  • Ham kakao 80 gram
  • 5 yemek kaşığı akçaağaç şurubu 
  • 50 gr kırık Antep fıstığı 

Yapılışı: Hurma çekirdekleri ayıklanıp soğu suda 6 saat bekletiyoruz, sonrasında diğer ürünlerle birlikte mikserde yoğuruyoruz. 3 saat bekledikten sonra dağ meyveleri karışımı ya da sert kabuklu meyveler ile servis edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Reservation Background