İYİ HİSSET

24 Mart 2022

İyi Yaşam Alışkanlıklarınızı Destekleyecek Dekorasyon Fikirleri

Eviniz sizin için ne anlam ifade ediyor? Barınma gibi en temel ihtiyaçlarımızdan birini karşılayan yaşam alanlarımızda hepimiz ‘evde hissettiren’; stilimizi, kişiliğimizi, alışkanlıklarımızı, tercihlerimizi yansıtan ve en önemlisi de güvende hissettiren ortamlar yaratmaya çalışıyoruz.

Başımızı sokacak bir çatının olmasının ötesinde evde olmak çoğumuz için rahatlığın, estetiğin, çevremizdekilerle ve dış dünyayla kurduğumuz bağlantının önemli bir parçası. Dolayısıyla ev dekorasyonunda farkında olarak ya da olmadan yaptığımız tüm düzenlemeler aslında karakterimizin bir yansıması. Çoğumuz ev dekorasyonuyla ilgili zevklerimiz hakkında kolaylıkla tanımlayabileceğimiz net fikirlere sahibiz. Ancak pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte dış dünyanın daha ‘güvenilmez’ bir yere dönüşmesi, güvenli alanımızla ilgili düzenlemelerde iyi yaşam alışkanlıklarımızı destekleyecek seçimler yapmamıza aracı oldu. Artık pek çoğumuz ev dekorasyonuyla ilgili konularda konforun ve şıklığın yanı sıra sağlığımızı ve iyi oluşumuzu da destekleyecek tasarımlara yöneliyoruz. Peki, sağlıklı ve iyi yaşam alışkanlıklarımızı destekleyecek bir ev ortamı yaratmak için dikkat edilmesi gereken detaylar neler? İyi yaşam alışkanlıklarınızı destekleyecek dekorasyon fikirlerini sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Mindfulness odaklı alanlar yaratın

Bütünsel sağlığı destekleyen, zihni dönüştüren ve anda olmanın mutluluğunu deneyimlememizi sağlayan mindfulness kavramı son yıllarda dekorasyonla ilgili seçimlerde de ön plana çıkıyor. Doğal ışıkla aydınlatılmış ferah mekanlar, minimal tasarımlar, ışık geçişlerini engellemeyen sade ve açık renkli perdeler, farklı tonlardaki pastel ve soft renkler, konforu ön plana çıkaran mobilyalar ve doğayla bağlantıda kalarak topraklanmamızı sağlayan canlı bitkiler iyi yaşam alışkanlıklarınızı desteklemenize yardımcı olacak bir yaşam alanı yaratmanızı ve evinizde çok daha huzurlu bir atmosfer yaratmanızı sağlayabilir.

Enerji akışına izin verin

Açık havanın aurasını evinize taşırken yaşam enerjinizle uyumlanmasını sağlayacak minimalist iç dizaynlar kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Güneş ışığını engellemeyen perdeler, evinizin havasının kirlenmeden tazelemesini sağlayacak hava temizleyici cihazlar, yaşam enerjisinin kesintisiz akmasına olanak veren, yerle teması minimum olan mobilyalar daha huzurlu bir ev atmosferi yaratmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kullanmadığınız eşyaların gereksiz yere dağınıklık yaratmasını engellemek için kapalı dolaplarda tutmak, zihninizdeki dağınıklığın da engellenmesine ve zihinsel enerjinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Duyularınızı canlandırın

Zihin ve beden sağlığımızı en çok etkileyen şeylerden biri de dışsal uyaranlar. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için korna ve inşaat sesleri, gözleri yoran yapay ışıklandırmalar, havayı kirleten egzoz dumanları gibi pek çok uyaran stres seviyesinin artmasına ve güvenlik hissinin azalmasına neden olabiliyor. Yaşam alanınızı duyularınızı olumlu yönden etkileyecek tütsüler ve kokulu doğal mumlar gibi rahatlatıcı aromaterapi ürünleriyle, taze çiçeklerle, canlı bitkilerle, dışarıdaki güzel manzarayı içeri taşıyan ve en dar mekanlarda bile ferahlık hissi sağlayan aynalarla donatmak yoğun strese maruz kalan zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir. Tüm bunlara ek olarak içinizde iyi hisler uyandıracak objeler ve sanat eserleri kullanmak yaşam alanınızda olumlu titreşimler yaratarak kendinizi çok daha hissetmenizi sağlayabilir.

Sağlıklı bir mutfak yaratın

Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı etkileyen en önemli bileşenlerden biri de beslenme alışkanlıklarımız. Sağlıklı bir mutfak yaratmak için ihtiyacınız olan ilk şey mutfağınıza paketlenmiş gıdaları ve sağlıksız besinleri sokmamak olacaktır. Düzenli ve fonksiyonel bir mutfak yaratmak için buharlı pişiriciler, gıda kurutma makineleri, lezzetli smoothieler hazırlamanızı sağlayacak blenderlar gibi elektronik mutfak aletlerinden yardım alabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak mutfağınızın bir köşesini maydanoz, biber, domates gibi kolay yetiştirilebilecek taze besinler üretebileceğiniz mini bir bahçeye dönüştürmek, tezgahın üstünü mümkün olabildiğince boş bırakmak, dağınıklık yaratan eşyaları kapalı dolaplarda bulundurmak, kiler olarak kullanabileceğiniz bir alana sahip olmak mutfak dekorasyonunda önceliklendirebileceğiniz detaylar arasında.

Yatak odanızı huzurlu hale getirin

Sağlıklı ve iyi yaşamın olmazsa olmazlarından biri de kaliteli ve sağlıklı bir uyku düzeni oluşturabilmek. Bu noktada günümüzün yaklaşık 3’te birini geçirdiğimiz yatak odasını uyku kalitesini artıracak şekilde dekore etmek son derece önemli. Loş ve gözü yormayan aydınlatmalar, aydınlık ve huzurlu renkler, vücudun hava almasını sağlayan ve terletmeyen pamuklu ya da keten kumaşlar, en önemlisi de ergonomik yatak ve yastıklar yatak odanızı iyi bir uyku için uygun hale getirecek detaylar arasında.

Sürdürülebilirliği önceliklendiren tasarımlara yönelin

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürdürmek en az kendi sağlığımız ve iyi oluşumuz kadar, tüketim tercihlerimizde parçası olduğumuz ekosistemi destekleyecek seçimler yapmamızla da ilişkili. Sürdürülebilir kumaşlar, enerji tasarrufu sağlayan elektronik eşyalar ve aydınlatmalar, kimyasal boyaların ya da verniklerin kullanılmadığı doğal ahşap mobilyalar, ileri ve geri dönüşümle yeniden hayat bulan çarpıcı tasarımlar seçimlerinde çevre dostu alternatiflere yönelirken stilinden de ödün vermek istemeyenleri bekliyor.

Benzer Yazılar

Reservation Background