İYİ HİSSET

17 Kasım 2023

Sonbahar Ve Kış Aylarında Motivasyonunuzu Korumanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Havaların soğuduğu, kara bulutların gökyüzünü mesken tuttuğu, canımızın çoğu zaman evden çıkmak istemediği sonbahar ve kış aylarında, motivasyonumuzu korumakta zorlanabiliyoruz. Daha az gün ışığı görmek, güneşin içimizi ısıtan halinin geride kalması, evde daha fazla zaman geçirme arzusu veya mecburiyeti, grip, soğuk algınlığı ile mevsimsel rahatsızlıkların artması gibi nedenlerden kış bitene kadar enerjik kalmak, işlere odaklanmak, istediklerimizi yapmak için motive olmak imkansızmış gibi gelebiliyor. Ama yaşam tarzımızda yapabileceğimiz birkaç düzenleme ile modumuzu yükseltebilir, motivasyonumuzu koruyabiliriz. İyi yaşam alışkanlıklarından, doğanın gücünden ve sevdiklerimizin hayatlarımıza yaptıkları katkılardan yola çıkarak sonbahar-kış aylarını çok daha iyi geçirebiliriz.

Eğer, siz de sonbaharın serin esintilerinde ve kışın çetin soğuklarında kendinizi çok daha iyi hissetmek ve motivasyonunuzu korumak istiyorsanız yazımızdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz. İşte sonbahar-kış aylarında motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olacak ipuçları:

Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek, hem beden hem de zihin sağlığınızı korumanın en önemli bileşeni. Enerjinizi yüksek tutmak, hastalıklara yakalanma riskini azaltmak, kısalan ve soğuyan günlerde daha motive kalabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek takviyelerden, vitamin ve mineral zengini mevsim meyve-sebzelerinden almayı ihmal etmeyin. Ayrıca, günlük su tüketiminize de dikkat edin ve aşırı yağ ve şeker içeren, işlenmiş gıdalardan uzak durun. Yeni tarifler deneyerek hem eğlenin hem lezzetli kokularla mutfaklarınızı, evlerinizi şenlendirin.

Hareket edin

Sonbahar ve kış aylarının karanlık, puslu atmosferinde hareket etmek, aklınızdaki son şey olabilir… Ancak, unutmayın ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Aktif kalmak, yalnızca bedensel sağlığınızı değil, zihinsel sağlığınızı da korumanıza yardımcı olur. Sevdiğiniz, yaparken keyif alacağınız egzersiz türlerini keşfedin. Bu; yüzme, yoga, dans ya da yürüyüş olabilir. Önemli olan her gün düzenli olarak hareket etmeye zaman ayırmanız. Egzersiz yapmak, kilo kontrolünü desteklerken fiziksel gücünüzü de korumanıza yardımcı olacak, ayrıca ruh halinizi yükselterek mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlayacak. Bu sayede kendinizi hem daha enerjik hissedecek hem de istediğiniz her şeyi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu bulabileceksiniz.

Doğadan güç alın

Doğanın iyileştirici gücünü mutlaka daha önce deneyimlemişsinizdir. Kendimizi en stresli hissettiğimiz zamanlarda bile doğanın kollarına bıraktığımızda, temiz havanın, kuş cıvıltılarının, toprak kokusunun etkisi ile modumuzu hızla yükseltebiliriz. Havanın soğuğuna, yağmurun ıslaklığına yenik düşmeden, aksine onlardan keyif almayı öğrenerek doğa ile iç içe daha fazla zaman geçirebilir, motivasyonunuzu korumak için yeşilin gücünden destek alabilirsiniz.

Rutinlerinize sadık kalın

Mevsim geçişlerinde rutinlerin bozulması, oldukça yaygın durumlardan biri. Ancak, rutinlere sahip olmanın faydası oldukça çok. Rutinleriniz bozulduğunda onları terk etmek yerine düzenlemeyi tercih ederek yaşam kalitenizi yükseltebilir, motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Örneğin, sonbahar kış aylarında daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyorsanız uyku saatlerinizi yarım saat-bir saat erkene çekebilirsiniz. Sabah kahvenizi içinizi ısıtacak, şifa deposu zencefilli bir çay ile değiştirebilirsiniz. Ya da dışarıda spor yapmak istemiyorsanız akşamları evinizde egzersizlerinizi sürdürebilirsiniz. Yaşamınızı düzene sokmak, daha dengeli bir yaşam sürmek, stres seviyenizi azaltmak, tükenmişlik hissi ile baş etmek ve modunuzu yükselterek motive kalabilmek için sonbahar-kış aylarında rutinlerinizi sürdürmeye devam edebilir, gereken düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Dekorasyonunuzda değişiklikler yapın

Evinizde geçirdiğiniz zamanları daha keyifli ve özel kılmak için sonbahar ve kış aylarına özel dekorasyon önerilerinden faydalanabilirsiniz. Evinizin havasını ısıtacak mumlar, rahatlatıcı kokular yayan tütsüler, konforunuzu artıracak kırlent ve örtüler, yünlü dekoratif eşyalar, loş ışıklı aydınlatmalar ve benzeri eklemelerle modunuzu yükseltebilir, motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz.

‘Ben zamanları’ yaratın

Hayatın koşturmacası içerisinde siz de kendinize yeteri kadar zaman ayırmıyorsanız, motive kalmanız oldukça zor. Özellikle soğuk ve yağışlı sonbahar-kış aylarında…İş ve sorumlulukların, günlük telaşların yükü altında ezilmemek ve kendinize ihtiyaç duyduğunuz bakımı verebilmek için mutlaka ‘ben zamanı’ yaratmaya özen göstermelisiniz. Her gün sadece 5-10 dakika bile olsa kendinizle baş başa kalabildiğiniz ve sevdiğiniz bir şeyi (kahve içmek, yazmak, meditasyon yapmak, kitap okumak gibi) yapabilmek için zaman ayırın. Mümkünse daha fazla ya da ihtiyacınız olduğu kadar kendinizle baş başa kalın.

Sosyalleşmeye devam edin

Evet, soğuk havalarda evde kalmayı çoğumuz istiyor olabiliriz ancak bu durumun çok sık tekrar edip etmediği önemli. Kendinizi sürekli evde kalmak isterken buluyor ya da sevdiklerinizle zaman geçirmekten kaçıyorsanız, bu durum zihin sağlığınızı tehdit edebilir ve yaşam enerjinizi, motivasyonunuzu aşağıya çekebilir. Ailenizle, arkadaşlarınızla, yakın dostlarınızla sosyalleşmek, dışarıda zaman geçirmek için zaman yaratmaya gayret edin. Ya da ev buluşmaları planlayın. Sevdiklerinizle bir arada olmak, hem kendinizi daha iyi hissetmenize hem de motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olabilir.

Yeni hedefler belirleyin

Belki de hedeflerinize ‘henüz’ ulaşamadığınız için ya da artık o hedefler sizi yeterince heyecanlandırmadığı için motivasyonunuzu korumakta zorlanıyor olabilirsiniz. Hedeflerinizi gözden geçirerek, kendinize yeni ve sizi bir şeyler yapmak için heveslendiren hedefler koyarak motivasyonunuzu güçlendirebilirsiniz.

Kendinize izin verin

Bazen de ne yaparsanız yapın, motivasyonunuzu artıramadığınız günler, hatta haftalar olabilir… Bu gibi zamanlarda kendinize yüklenmemeye gayret edin. Hayat, iniş-çıkışlarla dolu, engebeli, karmaşık ve de uzun bir yol. Dolayısıyla ruh halinizde, moral ve motivasyonunuzda zaman zaman dalgalanmalar olabilir -ki bu da oldukça doğal ve normaldir- Duygularınızı olduğu gibi kabul edip, kendinize zaman tanıyabilirsiniz. Belki de sürecin içinde kendiliğinden eski motivasyonunuzu kazanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Reservation Background