İYİ HİSSET

8 Mart 2022

8 Mart Dünya Kadınlar Günü: Kadın Olarak Yıl Boyunca İyi Hissetmenizi Sağlayacak Öneriler

Sevgi, güven, şefkat, yaratıcılık, azim, cesaret, çaba, emek… Dünyayı daha güzel ve anlamlı kılan bu ve benzeri tüm duyguların kaynağı olan ve dokunuşuyla her şeyi daha da güzelleştiren kadınlar olmasaydı, dünyanın çok daha sıkıcı bir yer olacağı kaçınılmaz bir gerçek. Her fırtınadan sonra daha fazla çiçek açarak; eşit, hür, anlayışlı, sevgi dolu bir dünya yaratma motivasyonuyla daha mutlu, umutlu ve huzurlu bir gelecek hayal eden, bu uğurda emek ve çaba gösteren tüm kadınlar sadece bu özel günde değil her gün hatırlanmayı hak ediyor.

8 Mart neden Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor?

Tarih boyunca hakları için sayısız mücadele veren, olumsuzluklar karşısında yılmadan direnen, tüm engellere rağmen kendi potansiyelini gerçekleştirmek için çaba gösteren kadınların, “yapamazsın” denileni gerçekleştirebildiğine sayısız kez şahit olduk. Ancak kadınların insan haklarının görmezden gelindiği 20. Yüzyılın başlarında maruz kaldıkları ayrımcılık ve cinsiyete dayalı fırsat eşitsizlikleri bugünkünden çok daha farklı boyutlardaydı.

1900’lerin başında New York’ta kadınların hak mücadelesini ve kazanımlarını kutlamak için ilk tohumları atıldığı düşünülen Dünya Kadınlar Günü, 1975 yılında Birleşmiş Milletler tarafından da tanınarak tüm dünyada aynı zamanda kutlanmaya başlandı. Kadınlar Günü’nün neden 8 Mart’ta kutlandığıyla ilgili pek çok farklı görüş söz konusu olsa da, Birleşmiş Milletler’in de kabul ettiği gerekçe Rusya'da çarlığın yıkılmasına yol açan 1917 Şubat Devrimi'nin 8 Mart günü yapılan kadın yürüyüşü ve grevleri ile başlamış olması.

1900’lü yıllardan bugüne kadar devam eden ve kadının siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda tanınmasını sağlayan 8 Mart yürüyüşleri, o günden bugüne yavaş yavaş tüm dünyaya yayılarak kadınların haklarını savundukları, cinsiyete dayalı eşitsizlik ve adaletsizliğe ses çıkardıkları küresel bir gün olarak kutlanıyor.

Kadınlar bugüne kadar başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere pek çok kazanım elde etmiş olsa da henüz yolun çok başındayız. Tüm dünyada hala iş yaşamında, siyasi arenada ve sosyal hayatta kadınların sayısı görece çok daha az. Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre bugün dünya çapında işgücü piyasasına katılan kadın sayısı, 10 yıl öncesine göre 250 milyon daha fazla ancak aldıkları maaşlar erkeklerinkinden çok daha düşük.

Kadınların yılın bir günü değil her günü iyi hissetmesini sağlayacak öneriler

Kadına yönelik ayrımcılık hala hayatın her alanında devam ediyor olsa da nefes aldığımız sürece umut hep var olacak. Kadın olarak kendi gücünüzü sadece bir gün değil yılın her günü hatırlamak, kendinize daha iyi bakmak, sevginizi çoğaltmak, kadın dayanışmasını destekleyerek motivasyonunuzu artırmak ve çok daha iyi hissetmek için aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz.

Öz bakımınızı önceliklendirin

Toplumda kadınlara yüklenen roller ve beklentiler çok fazla olduğu için kendinizi zaman zaman bunalmış ve tükenmiş hissetmeniz çok normal. Ancak hem ruh sağlığınızı hem de fiziksel sağlığınızı koruyabilmek için kendi ihtiyaçlarınızı önceliklendirmeniz şart. Enerjinizi ve gücünüzü geri kazanabilmenin, kendinizle kurduğunuz bağı derinleştirebilmenin en iyi yoluysa öz bakımınıza dikkat etmek ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak öz bakım pratiklerinden destek almak.

Kendinize Richmond Nua’nın canlandırıcı ve yenileyici bakımlarından ve masajlarından oluşan harika bir paket hazırlayarak teşekkür etmeye ne dersiniz? Sapanca Gölü’nün kıyısında bulunan harika otelimizde sadece kendiniz için ayırdığınız, dinlendirici bir gün geçirebilir, yorgunluğunuzu üstünüzden atabilir ve kendinizi şımartabilirsiniz. Şeker peelingler, aromaterapi yağları, muhteşem Spa’sı ve özel masajlarıyla Richmond Nua’da, öz bakımınızı desteklemek için ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen her deneyimi bulmanız mümkün.

Dişil bilgeliğinizi geliştirin

Kadınların 28 günlük regl döngüsü boyunca hormonlarıyla birlikte deneyimleri, duyguları ve tepkileri de değişiyor. Kadın olarak menstrual döngünüzün farkında olmanız, dişi bedeninizin verdiği mesajları anlayarak alışkanlıklarınızı bedeninizin ihtiyaçlarına göre düzenlemeniz ve en önemlisi de yaşanan tüm bu değişimleri kucaklamanız ve kutlamanız kendinizi yılın her günü daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Kendinize ve kadınlara olan inancınızı güçlendirin

Kadınların ekonomik olarak güçlenmesi ve ekonomide aktif rol alabilmeleri için iş yaşamında cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı sesinizi yükseltin ve haklarınızı arayın. Ancak daha da önemlisi, kendi potansiyelinizin ve yapabileceklerinizin önünde ‘cinsiyetin’ hiçbir engel oluşturamayacağına dair inancınızı canlı tutun. Gücünüze, becerilerinize, üretkenliğinize, yapabileceklerinize inanın. Kadın emeğinin desteklenmesi için sosyal sorumluluk kampanyalarına destek olabilir ya da gönüllü aktivitelerde yer alabilirsiniz.

Tecrübelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşın

Hepimizin deneyimleri birbirinden çok farklı olsa da, her kadının hikayesinden çıkarılabilecek harika dersler var. Tecrübelerinizi, deneyimlerinizi, yaşamınız boyunca edindiğiniz dersleri ve çok daha fazlasını diğer kadınlarla sosyal medyada, kadın çemberlerinde ve diğer farklı kadın topluluklarında paylaşmayı deneyin. Mentorluk yaparak, bilgi birikiminizi paylaşarak ilham verin ve diğer kadınların hikayelerinden ilham alın.

Kadın dayanışmasına destek verin

Toplumun neredeyse her alanında ayrımcılığa uğrayan kadınların potansiyelini ve gücünü açığa çıkarabilmesi için çaba gösteren ve ilham veren diğer kadınlara ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Herkes tarafından dinlenilmek, duyulmak ve anlaşılmak kadınlar olarak hepimizin en önemli ihtiyaçlarından biri. Bu yüzden hem kendi sesinizin hem de ‘kızkardeşlerinizin’ sesinin duyurulması için kadın dayanışmasına siz de katkıda bulunabilir, eğitimden iş gücüne, sosyal yaşamdan siyasete kadınların her alanda desteklenmesini ve temsil edilmesini sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Reservation Background