KENDİN YAP

7 Aralık 2023

Yaratıcı Ve Özgün Dokunuşlar Arayanlara: Alternatif Yılbaşı Ağaçları

Yeni yıla girmemize sayılı günler kaldı… İyisiyle, kötüsüyle geçen bir yıl daha geride kalmak üzere… Takvimler hızla yapraklarını dökerken, bazen günler, haftalar geçmiyormuş gibi gelse bile yıllar durmaksızın ilerlerken, kocaman bir yılın daha son günlerini yaşıyoruz. Yeni yılın heyecanı, biten yılın burukluğu derken karışık duygular içerisinde olsak da değişmeyen tek şey var ki o da her yıl sonunda şölen atmosferi yaratan yılbaşı süslemeleri. Dışarıda hava buz gibi olsa da evlerimizde adeta içimizi ısıtan, renk renk ışıklarla göz kamaştıran yeni yıl süslemelerinin en gözde parçası da şüphesiz ki yılbaşı ağaçları… Yeni yıl dekorasyonu dendiğinde hemen hemen herkesin aklına ilk gelen şey yılbaşı ağaçları oluyor ve yılın bu döneminde pek çoğumuz da çam ağaçlarını süslemeyi çok seviyoruz.

Peki, Bu Yıl Bir Değişiklik Yapmaya Ne Dersiniz?

Geleneksel çam ağaçlarına sıra dışı alternatiflerle yaklaşmak ve daha özgün, daha çevreci, daha kreatif bir yılbaşı ağacı hazırlamak istemez misiniz? Hem yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz hem evinizdeki farklı eşyaları, objeleri değerlendirebileceğiniz hem de klasik yaklaşımlardan uzaklaşarak yeni yıl süslemelerine yepyeni bir soluk getirebileceğiniz alternatif yılbaşı ağaçları ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Doğal malzemeler, kitaplar ve hatta yalnızca ışıklar kullanarak bile yılbaşı ağacınızı hazırlayabilirsiniz. İşte çam ağaçlarına alternatif yılbaşı ağaçları:Formun Üstü

Doğadan ilham alın

Kozalaklar, dallar, kuru ve dökülmüş yapraklar, ağaç kütükleri… Doğa, alternatif ve doğal yılbaşı süslemeleri arayanlar için harika bir hazine! Kuru dalları kısadan uzuna doğru sıralayarak çam ağacı şekli verebilir, yere dökülmüş yaprakları üzerine tutturarak onlara yeni bir soluk getirebilir, çam ağacı yerine kesilmiş kütükleri süsleyebilir, kozalakları koni şeklinde birleştirip ışıklandırabilirsiniz. Böylece hem çok daha doğal hem çevreye zarar vermeyen hem de özgün bir yılbaşı süslemesi yapabilirsiniz.

Kitaplarınızı bir araya getirin

Kitaplarınızı yalnızca raflarda tutmayın, gelin bu yılbaşında onlara yepyeni bir görünüm ve amaç kazandırmayı deneyin. Tüm kitaplarınızı kitaplığınızdan boşaltın ve kitap ağacı yapmak için üst üste sıralayın. Kitaplarınızı piramit şeklinde düzenleyerek yaratıcı bir yılbaşı ağacı hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz kitapların en üstüne büyük bir yıldız dekoru ekleyebilir, ışıklandırmalarla hareketlendirebilirsiniz. Gören herkesin ilham alacağı bir yılbaşı ağacı olacağından emin olabilirsiniz 😊

Saksı bitkilerinizi hareketlendirin

Yılbaşı ağacı tasarlamak için illaki çam ağacına ihtiyacınız yok. Evinizdeki saksı bitkilerinizi de değerlendirebilirsiniz. Kalın dallı, uzun yapraklı, güçlü gövdeli saksı bitkileriniz varsa, küçük süslemeler ve led ışıklarla onları canlandırabilir, tek bir tane yılbaşı ağacı yerine evinizin farklı köşelerine serpiştirebileceğiniz çok sayıda minik yılbaşı ağaçları hazırlayabilirsiniz. Ne kadar çok saksı o kadar çok süsleme!

Hediye paketlerini üst üste dizin

Sevdiklerinizi mutlu edecek, onların yüzünde kocaman bir gülümseme oluşturacak, sizi sevgiyle hatırlatacak yılbaşı hediyelerini onlara vermeden önce harika bir şekilde sergilemek istemez misiniz? Hele ki yılbaşı gecesinde sevdiklerinizi evinizde ağırlayacaksanız, hediye paketlerini üst üste büyükten küçüğe dizerek yılbaşı ağacı görünümü elde edebilirsiniz. Dilerseniz paketlerin etrafını şerit ışıklarla da sararak harika bir son dokunuş yapabilirsiniz. Eğer bu alternatifi değerlendirecekseniz, yeşil veya kırmızı renklerde hediyelerinizin paketlerini seçerek yeni yıl ruhunu daha fazla yansıtabilirsiniz.

Yün ipler ve kumaşlarla yaratıcılığınızı konuşturun

Her evde kullanılmayan, lazım olursa diye bir kenarda tutulan veya terzi işlerinden arta kalan ip ve kumaşlar illaki vardır. Çekmecenin bir kenarında unutulmaya yüz tutmuş bu ip ve kumaş parçalarını değerlendirmek için yılbaşı zamanından daha iyi bir fırsat olamaz. Büyük bir kartona ya da mukavvaya bir çam ağacı çizin ve içerisini yün ipler ve kumaşlardan kestiğiniz renkli küçük parçaları yapıştırarak doldurun. Hem yaratıcı bir kolaj çalışması hem de yeni yıl ruhunu yansıtan özgün bir yılbaşı ağacı elde edebilirsiniz.

Atık malzemeleri değerlendirin

Daha çevreci ve sürdürülebilir bir yılbaşı ağacı için atık malzemeleri değerlendirebilirsiniz. Kartonlar, renkli kağıtlar, plastik şişeler, tuvalet kağıdı ruloları, metal kutular… Evinizde değerlendirebileceğiniz ne varsa, biraz yaratıcılık biraz hayal gücü biraz da el becerisi ile kendi yılbaşı ağacınızı tasarlayabilirsiniz. Hatta, bunu ailecek yapabileceğiniz bir yılbaşı ritüeline de dönüştürebilirsiniz.

Duvarları renklendirin

Silinebilir renkli kalemler, boyalar… Artık duvarlara zarar vermeden dekorasyona yeni renkler eklemenin pek çok yolu var. Özellikle küçük çocuklarınız varsa, bu fikre bayılabilirler. Duvara bir çam ağacı çizin ve dilediğiniz gibi boyayıp, harika çizimlerle süsleyin. Yıldızlar, çiçekler, kar taneleri… Hem sizin hem de çocuklarınızın yaratıcılığınızı konuşturabileceği enfes ağaçlar yapabilirsiniz.

Seçiminiz ne olursa olsun, elinizde olan materyallerle harika işler açığa çıkarabilir, yeni yıl ruhunu evinize taşıyabilir, hem de bunu en özgün şekilde yapabilirsiniz!

Benzer Yazılar

Reservation Background