ASTROLOJİ

2 Şubat 2024

2024 Dolunayları, İnsan Psişesine Etkileri ve Ruhun Yönelimi

Jung’a göre psişe (ruh/günümüzde zihin); insanın bilinçli ya da bilinçdışı tüm duygu, düşünce ve davranışlarını bütün olarak içerir.

Psişe, sürekli olarak bir denge durumunu sürdürmeye çalışır. Bilinç ve bilinçaltındaki içsel unsurlar arasındaki denge önemlidir ve bu dengeyi sürdürmek, kişinin ruhsal sağlığına katkıda bulunur. Jung'un analitik psikoloji yaklaşımında, bireyin kendi içsel dünyasını anlaması ve bu içsel dünyadaki çatışmaları çözmesi, kişisel gelişim ve sağlıklı bir yaşam için temel bir adımdır.

Şüphesiz ki Ay, insan psişesi (düşünme, hissetme, duyu, sezi) üzerinde en etkin göksel tetik mekanizmasıdır. Ay, tıpkı suları kendi merkezine çektiği gibi, kişilerin hislerini de kendine doğru çeker. Ay’dan yayılan frekanslar bilinçaltımıza etki ederek bastırdığımız düşüncelerin ve duyguların yüzeye çıkmasına yardımcı olur.

Ay’ın çeşitli konulardaki etkilerine olan inanç çok eski çağlardan beri günümüze kadar gelmiştir. Antik Yunan ve Roma’da kız çocuklarına doğum günlerinde kötü ruhlardan korunmaları ve kadınların doğurganlıklarının artması için hilal şeklinde muskalar verilirmiş. Benzer şekilde eski zamanlarda eczacılar Ay’dan etkilendiği düşünülen bitkileri kullanarak ilaçlar üretirmiş.

Ay'ın gerçekten de uykumuzu, ruh halimizi ve duygularımızı etkilediğini kabul ediyorsak, bu mistik güce ve doğanın akışına nasıl uyum sağlayabilir ve her evreden en iyi şekilde nasıl yararlanabiliriz?

Karma astrolojiye göre, Ay’ın insanlar üzerinde belirgin dört evresi bulunmaktadır;

Yeniay Fazı, Ay’ın gökyüzünde bize yokmuş gibi gözüktüğü fakat aslında Dünya ile Güneş arasında aynı hizada olduğu durumda yaşanan yaklaşık 2 günlük bir karanlıktır. Bu düşük ışık aşaması düşük enerji olarak da ortaya çıkar. Kendimizi yorgun, içe dönük bir döneme hazır hissederiz. Korumanın düşük olduğu bu dönem bir işe başlamak için uygun bir zaman dilimi değildir. Kendinizle baş başa kalmak, mesajlara dönmemek ve nasıl hissettiğinizi düşünmek için zaman ayırabilirsiniz.

Hilal Fazı, Yeni Ay’da rahatladıktan, yeniden şarj olduktan sonra yeni işlere, konulara, ilişkilere başlamak için en uygun görünümdür, zira gökyüzüne Ay tekrar dönmüştür.

Dolunay, Bu aşamada Güneş, Ay ve Dünya aynı hizadayken Ay parıldayan bir daire şeklinde gözükür. Ay etkisinin insan psişesini en yoğun olduğu fazdır. Tepkiselliğin, sezgilerin, duyguların ayyuka çıktığı bir noktadır.

Yükselen duygularınızı gözlemleyin ve onlara şefkat gösterin. Artan bu enerjinizi ise size faydası olacak işlere kanalize edin.

Balzamik Faz, Yani Ay’a 45 derece kaldığında Ay fazına verilen isimdir. Bu dönem kapanan bir dönemdir. Geçmişi bırakmanın ve bir sonraki Yeni Ay’a kadar yeniden doğuş için hazırlanmanın zamanıdır. Bu dönemi daha çok bir şeyleri noktalamak, hayatımızdan temizlemek ve bırakmak istediğimiz alışkanlıklarımız için kullanabiliriz. Ekmek-yoğurt mayalamak, turşu kurmak için uygun zamanlardır. Koruma oldukça düşüktür.

Dolunaylar, tepkiselliğin, sezgilerin ve duygusallığın artığı dönemler, psişenin yoğun etki aldığı süreçlerdir.

2024 yılındaki Dolunaylar ve Psişe üzerindeki etkilere değinecek olursak;

25 Ocak Aslan Dolunayı

Liderlik özelliğinizi ortaya çıkartmaktan kaçınmayın, sözünüzü her zamankinden daha fazla dinletebileceğiniz bir dönem. Saç bakımı ve kalp ile ilgili tetkikler uygun olabilir.

24 Şubat Başak Dolunayı

Günlük ve çalışma hayatınızı düzenlemek adına uygun olabilir. Diyete başlamak, gardırobunuzu revize etmek veya evcil hayvanınızla ilgilenmek için de güzel uygun bir zaman.

25 Mart Terazi Dolunayı

İlişkilere, adalet sistemine, anlaşmalara vurgu yapıyor. Bunlar ile ilgili tepkisel hareketlerden kaçınmak doğru bir yaklaşım olabilir. Bu dolunay eş zamanlı olarak bir “Ay Tutulması” olup, etkisi 6 ay sürecektir. Normalde bir Dolunayın etkisi ilk yedi gün daha yoğun olmak üzere 14 gündür.

23 Nisan Akrep Dolunayı

Hayatınızda krizlere neden olan kişi ve koşullardan kurtulmak için doğru bir zaman. Bağ kesme işlemleri için de oldukça uygun. Derin ve gizli ilimlere bir yönelim oluşabilir.

23 Mayıs Yay Dolunayı

Seyahat etmek, farklı kültürleri, felsefeleri tanımak, farklı inanç sistemlerine dâhil olma isteği duyabilirsiniz. Bazı eğitimlere başlanabilir. Özgürleşme fikri ağır basabilir.

21 Haziran Oğlak Dolunayı

Kariyer hedeflerine odaklanıp stratejiler geliştirmek için uygun zamanlar. Üretkenlik ve çalışmak ön planda yer alacaktır.

19 Ağustos Kova Dolunayı

Topluluklar içinde bireysel varlığımızın seçilebileceği, arkadaşlara vakit ayırabileceğimiz bir dönem. İlişkilere odaklanma ve ilişki iletişimimizi geliştirmek adına bir fırsat. Bilgi paylaştıkça derinleşir.

17 Eylül Balık Dolunayı

Duyguların gücünü keşfetmek için uygun bir zaman. Dua, meditasyon, yardımlaşma ve şefkat duygunuzu besleyerek, en olumlu faydayı sağlayabilirsiniz.

17 Ekim Koç Dolunayı

Cesur ve hedefe yönelik adımlar atmak için uygun zaman. Size hizmet etmeyen ve yavaşlatan her şeyi geride bırakma zamanı.

15 Kasım Boğa Dolunayı

Doğa ile baş başa kalabileceğiniz yerlere kaçın, dünyevi hazları tadabileceğiniz 6 duyunuzu da kullanın.

15 Aralık İkizler Dolunayı

Yeni bir eğitime, kitaba başlayabilirsiniz. Kendi bilgi dağarcığınızı geliştirmek efor sarf etmek için uygun zaman. Entelektüel seviyenizi güncelleme zamanı.

Yukarıda belirtilen konular, dolunayların 2024 te karşımıza çıkaracağı genel psişe tetikleridir, bunların rehberliğinde bu tarihlerde yüzünüzü göğe çevirdiğinizde bazı göksel şölenlere da şahitlik edebilirisiniz.

Benzer Yazılar

Reservation Background